#onair 14:00-15:00 Aντώνης Ζήβας Reclaim the music 15:00-16:00 Γιώργος Παπαδόπουλος Τετράδης Τετράδια metadeftero.gr

#quoteoftheday Σὲ γνώρισα σ᾿ ἐρωτικὲς νύχτες ρυτιδωμένη

Η Ώρα Του Παιδιού – Τετάρτη 18 Απριλίου

Το Πάσχα πέρασε και η εκπομπή “Η Ώρα Του Παιδιού” με τον Μπάμπη Μιχαλόπουλο επιστρεφει στο Μεταδεύτερο ανανεωμένη, ξεκούραστη και ορεξάτη.
Απόψε στις 22:00 βαράμε με: Baby Guru, ολοκαίνουριους The Last Drive, The Fierce & The Dead, Los Exorcistas, Lifted Bells, Raw in Sect, She Tames Chaos, Three Man Cannon αλλά και ένα παλιό, κλασικό και πολύ αγαπημένο κομμάτι από Neil Young And Crazy Horse.
Οι βραδυνές ώρες της Τετάρτης απέκτησαν και πάλι νόημα.
Μόνο στο www.metadeftero.gr

4/9 – 10/9 Πρόγραμμα εκπομπών

08:00-09:00 Μουσικές επιλογές από τη Δήμητρα Τερρανόβα

09:00-10:00 Το Μεταδεύτερο πάει Λιλιπούπολη

10:00-11:00 Ελεονώρα Αγγέλου Μεσημβρινό Δαιμόνιο

11:00-12:00 Πάνος Μαρινόπουλος Crossroads
12:00-13:00 Αλέξανδρος Κούρτης Τέχνης σεργιάνι
13:00-14:00 Κωνσταντίνος Ζαχόπουλος Είμαστε όλοι αμαρτωλοί
14:00-15:00 Θοδωρής Τσαπακίδης Γιαξεμπόρε
15:00-16:00 Κώστας Αδαμόπουλος Πανόραμα
16:00-17:00 Κατερίνα Παλαιοθόδωρου Με ένα μπλε ποδήλατο
17:00-18:00 Μπάμπης Μιχαλόπουλος Η ώρα του παιδιού
18:00-19:00 Κατερίνα Σωτηρίου Terra Incognita
19:00-20:00 Βασίλης Δίπλας Γυμνά καλώδια
20:00-21:00 Κώστας Λάζαρης Τραγούδια στο παράθυρο
21:00-22:00 Εύη Βούλγαρη  Echoes
22:00-23:00 Γιώργος Κόρρας Σινεράμα
23:00-00:00 Γιώργος Χρονάς Ξενοδοχείο Βαλκάνια
00:00-02:00 Γιάννης Λυμπέρης Around midnight Hit and run
02:00-03:00 Πάνος Φουρκιώτης Sabotage
03:00-04:00 Θανάσης Παπακώστας Στο δρόμο ξανά
04:00-05:00 Trolling Stone

05:00-06:00 Αντώνης Ζήβας Reclaim the music

Κυριακή 9/7 – Το πρόγραμμα της ημέρας

09:00-10:00 Το Μεταδεύτερο πάει Λιλιπούπολη Επιμέλεια, παρουσίαση Γ.Ι. Αλλαμανής
10:00-12:00 Σταμάτης Πάρχας Αλιείς μαργαριταριών
12:00-14:00 Ελεονώρα Αγγέλου Ιστορία της μουσικής – Μότσαρτ
14:00-16:00 Δημήτρης Λέκκας Άσματα και phάσματα
16:00-18:00 Γιώργος & Κωνστανίνος Παπασωτηρίου Το Artinews στο Μεταδεύτερο

18:00-19:00 Γκέλη Μαντούβαλου Petrolina VI
18:00-20:00 Βασίλης Δϊπλας Γυμνά καλώδια – Γένοβα 2001
20:00-21:00 Γιώργος Κόρρας Σινεράμα

21:00-22:00 Κατερίνα Σωτηρίου Terra Incognita

22:00-23:00 Κώστας Αδαμόπουλος Πανόραμα

23:00-00:00 Γιάννης Αγγελάτος Αποχρώσεις του Μαύρου
00:00-02:00 Γιάννης Λυμπέρης Around Midnight Hit& Run

Τρίτη 4/7 – Το πρόγραμμα της ημέρας

09:00-10:00 Το Μεταδεύτερο πάει Λιλιπούπολη, επιμέλεια-παρουσίαση Γ.Ι. Αλλαμανής

10:00-13:00 Μουσικές επιλογές από την Ελεονώρα Αγγέλου

13:00-15:00 Νίκος Παλάτος & Σταύρος Μπέκας Moviesonic

15:00-16:00 Το Μεταδεύτερο πάει Λιλιπούπολη – επιμέλεια, παρουσίαση Γιώργος Ι. Αλλαμανής

16:00-17:00 Παναγιώτης Φουρκιώτης Σαμποτάζ

17:00-18:00 Αντώνης Ξαγάς & Ελεάνα Γαρίνη Mic label

18:00-19:00 Δημήτρης Λάμπος Brainessance

19:00-20:00 Βασίλης Δίπλας Γυμνά καλώδια

20:00-21:00 Ματούλα Γκουτζουρέλα Αμυγδαλοτσακίσματα (Ε)

21:00-22:00 Μάκης Γκαρτζόπουλος Το άρωμα του τραγουδιού

22:00-23:00 Trolling Stone

23:00-00:00 Raoul Penman Ραδιοφωνική μεταφορά του blog Το Κουτσό

Η Ώρα Του Παιδιού 28/2

Όπως κάθε Τετάρτη, έτσι και απόψε στις 22:00 η εκπομπή “Η Ώρα Του Παιδιού” και πάλι κοντά σας μέσω του αυτοδιαχειριζόμενο Μεταδεύτερο.
Απόψε βαράμε με καινούριες κυκλοφορίες από Purple Dino, Vodka Juniors, Naxatras, Mad John the Wise αλλά και Ari Herstand.
Ολόφρεσκο πράμα έχω απόψε!
Σπαρταράει!
Πάντα με τις εύστοχες παρατηρήσεις και σημειώσεις του Μπάμπη Μιχαλόπουλου ανάμεσα από τα κομμάτια.
Μη το χάσετε, θα χάσετε.

28/8 έως 3/9 Πρόγραμμα εκπομπών

09:00-10:00 Το Μεταδεύτερο πάει Λιλιπούπολη

10:00-11:00 Ελεονώρα Αγγέλου Μεσημβρινό Δαιμόνιο

11:00-12:00 Πάνος Μαρινόπουλος Crossroads
12:00-13:00 Γκέλη Μαντούβαλου Petrolina VI
13:00-14:00 Κωνσταντίνος Ζαχόπουλος Είμαστε όλοι αμαρτωλοί
14:00-15:00 Η Φωνή του Γίγαντα και ο Φόβος του Νάνου
15:00-16:00 Κώστας Αδαμόπουλος Πανόραμα
16:00-17:00 Γιάννης Αγγελάτος Με βερμούτ και πίπερμαν
17:00-18:00 Μπάμπης Μιχαλόπουλος Η ώρα του παιδιού
18:00-19:00 Κατερίνα Σωτηρίου Terra Incognita
19:00-20:00 Βασίλης Δίπλας Γυμνά καλώδια
20:00-21:00 Κώστας Λάζαρης Τραγούδια στο παράθυρο
21:00-22:00 Εύη Βούλγαρη  Εψηοεσ
22:00-23:00 Γιώργος Κόρρας Σινεράμα
23:00-00:00 Γιώργος Χρονάς Ξενοδοχείο Βαλκάνια
00:00-02:00 Γιάννης Λυμπέρης Around midnight Hit and run
02:00-03:00 Πάνος Φουρκιώτης Sabotage
03:00-04:00 Θανάσης Παπακώστας Στο δρόμο ξανά
04:00-05:00 Trolling Stone

Παρασκευή 7/7 – Το πρόγραμμα της ημέρας

09:00-10:00 Το Μεταδεύτερο πάει Λιλιπούπολη – επιμέλεια, παρουσίαση Γ.Ι.Αλλαμανής

10:00-11:00 Ραδάμανθυς Αναστασάκης Εγώ, ο Ηνίοχος

11:00-12:00 Παναγιώτης Καλογερόπουλος Ολίγην ιστορία

12:00-13:00 Νίκος Αγαπάκης & Χρήστος Κορολής Η Φωνή του Γίγαντα και ο Φόβος του Νάνου

13:00-13:03 Άγγελος Σορτίκος Νέα για τον πολιτισμό

13:03-14:00 Ματούλα Γκουτζουρέλα Αμυγδαλοτσακίσματα

14:00-16:00 Δημήτρης Λέκκας Άσματα και phάσματα (Ε)

16:00-17:00 Γιάννης Αγγελάτος Αποχρώσεις του μαύρου

17:00-18:00 Μπάμπης Μιχαλόπουλος Η ώρα του παιδιού

18:00-19:00 Δημήτρης Παπαδημητρίου @Καπέλο

19:00-20:00 Ειρήνη Παλαιολόγου Πλατεία Φρυκτωρίας

20:00-21:00 Παναγιώτης Μαρινόπουλος Crossroads (E)

21:00-22:00 Δήμητρα Τερρανόβα Ρώτα τη νύχτα να σου πει (Ε)

22:00-23:00 Γιώργος Κόρρας Σινεράμα

23:00-00:00 Μάκης Γκαρτζόπουλος Το άρωμα του τραγουδιού

00:00-02:00 Ανδρέας Αναστασάκης Black List

Δευτέρα 3/7 – Το πρόγραμμα της ημέρας

09:00-10:00 Το Μεταδεύτερο πάει Λιλιπούπολη, επιμέλεια Γ.Ι.Αλλαμανής

10:00-12:00 Σταμάτης Πάρχας Αλιείς μαργαριταριών

12:00-14:00 Αλέξανδρος Κούρτης Τέχνης σεργιάνι (Ε)

14:00-15:00 Ειρήνη Παλαιολόγου Πλατεία Φρυκτωρίας (Ε)

15:00-16:00 Το Μεταδεύτερο πάει Λιλιπούπολη, επιμέλεια Γ.Ι.Αλλαμανής

16:00-17:00 Παναγιώτης Φουρκιώτης Σαμποτάζ

17:00-18:00 Κωνσταντίνος Παλιατσάρας Opera Break

18:00-19:00 Άθως Δανέλλης Στη γειτονιά του Καραγκιόζη

19:00-20:00 Μαίρη Γκοτσούλια Bloody Mary

20:00-21:00 Μάνος Μπούρας Σχολείο μεταδεύτερης ευκαιρίας

21:00-23:00 Νίκος Παλάτος & Σταύρος Μπέκας Moviesonic (Ε)

23:00-00:00 Ραδάμανθυς Αναστάσάκης Εγώ, ο Ηνίοχος (Ε)

Η Ώρα του Παιδιού προς τιμή του Βαλεντίνου

Σήμερα είναι του Αγ. Βαλεντίνου, το ξέρατε;
Φυσικά Η Ώρα Του Παιδιού -metadeftero.gr δεν είναι τόσο προβλέψιμή ώστε να παίζει μονάχα καψουροτάγουδα. Από την άλλη όμως δεν γίνεται να μην επιρεαστεί καθόλου το ύφος της εκπομπής από την ημέρα. Έτσι απόψε στις 22:00, ο Babbis Michalopoulos καταπολεμά τον πριζωμένο κάφρο μέσα του και προσφέρει μία ώρα με (σχετικά) ήρεμες, χαλαρές αλλά πάντα εξερετικά ενδιαφέροντες μουσικές πάντα από την ιντερνετική συχνότητα του Μεταδεύτερο.
Πιο αναλυτικά, απόψε έχουμε:
Τα side-projects των Nick Cave (Grinderman) και & Mike Patton (Peeping Tom).
Εγχώρια σχήματα i saw 43 sunsets, The Mighty N, Opera Chaotique καθώς και τους αδικοχαμένους Sugah Galore.
Καινούριο κομμάτι από LCD Soundsystem, αλλά και vintage-ες από 13th Floor Elevators και Public Image Ltd.
22:00 με 23:00 ερωτευτήτε την καλή μουσική στο Μεταδεύτερο.

25/7 – 01/08 Πρόγραμμα εκπομπών

09:00-10:00 Το Μεταδεύτερο πάει Λιλιπούπολη
10:00-12:00 Σταμάτης Πάρχας Αλιείς μαργαριταριών
12:00-13:00 Γκέλη Μαντούβαλου Petrolina VI
13:00-14:00 Κωνσταντίνος Ζαχόπουλος Είμαστε όλοι αμαρτωλοί
14:00-15:00 Μανδραγόρας 23mg
15:00-16:00 Κώστας Αδαμόπουλος Πανόραμα
16:00-17:00 Γιάννης Αγγελάτος Αποχρώσεις του Μαύρου
17:00-18:00 Αντώνης Ξαγάς κ Ελεάνα Γαρίνη Mic label
18:00-19:00 Κωνσταντίνος Παλιατσάρας Opera break
19:00-20:00 Βασίλης Δίπλας Γυμνά καλώδια
20:00-21:00 Γιώργος Γεωργιάδης Περιπλανώμενος Δερβίσης
21:00-22:00 Κώστας Παπαστεργίου τρεις τοίχοι και ένα παράθυρο
22:00-23:00 Γιώργος Κόρρας Σινεράμα
23:00-00:00 Γιώργος Χρονάς Ξενοδοχείο Βαλκάνια
00:00-02:00 Γιάννης Λυμπέρης Around midnight Hit and run
02:00-3:00 Μάνος Μπούρας Σχολείο Μεταδεύτερης ευκαιρίας
03:00-04:00 Βαγγέλης Χαλικιάς Όλα ειναι δρόμος
04:00-05:00 Πανωγιώτης Φουρκιώτης Σαμποτάζ

Πέμπτη 06/7 – Το πρόγραμμα της ημέρας

09:00-10:00 Το Μεταδεύτερο πάει Λιλιπούπολη – επιμέλεια, παρουσίαση Γ.Ι.Αλλαμανής

10:00-11:00 Γκέλη Μαντούβαλου Petrolina VI

11:00-13:00 Γιώργος & Κωνσταντίνος Παπασωτηρίου Το Artinews στο Μεταδεύτερο

13:00-14:00 Δήμητρα Τερρανόβα Ρώτα τη νύχτα να σου πει

14:00-15:00 Ελεονώρα Αγγέλου Μεσημβρινόν Δαιμόνιον 

15:00-16:00 Το Μεταδεύτερο πάει Λιλιπούπολη – επιμέλεια, παρουσίαση Γ.Ι.Αλλαμανής

16:00-17:00 Παναγιώτης Μαρινόπουλος Crossroads

17:00-18:00 Κατερίνα Παλαιοθοδώρου Με ένα μπλε ποδήλατο

18:00-19:00 Ελεονώρα Αγγέλου Hortus conclusus

19:00-20:00 Βασίλης Δίπλας Γυμνά καλώδια (ε)

20:00-21:00 Κώστας Λάζαρης Τραγούδια στο παράθυρο

21:00-23:00 Γιάννης Διαμαντόπουλος The art of music

23:00-01:00 Γιάννης Λυμπέρης Around midnight hit and run

Σάββατο 1η Ιουλίου – Το πρόγραμμα της ημέρας

09:00-10:00 Το Μεταδευτερο πάει Λιλιπούπολη επιμέλεια, παρουσίαση Γ.Ι.Αλλαμανης

10:00-12:00 Νικος Παλατος κ Σταύρος Μπέκας Moviesonic

12:00-13:00 Κατερίνα Παλαιοθόδωρου Με ένα μπλε ποδήλατο

13:00-14:00 Δήμητρα Τερρανοβα Ρώτα τη νύχτα να σου πει

14:00-15:00 Αντώνης Ζήβας Reclaim the music

15:00-16:00 Μανδραγόρας 23mg

16:00-17:00 Αντώνης Ξαγάς και Ελεάνα Γαρίνη Mic label

17:00-19:00 Γιάννης Διαμαντόπουλος The art of music

19:00-23:00 To Μεταδεύτερο στο 20ο Αντιρατσιστικό φεστιβάλ:

19:00-20:00 Δημήτρης Ντούζγος Κινηματόγραφος

20:00-21:00 Βαγγέλης Χαλικιας Όλα είναι δρόμος

21:000-23:00 Γιώργος Κόρρας Σινεράμα

23:00-00:00 Κατερίνα Σωτηρίου Terra Incognita

00:00-1:00 Μάνος Μπούρας Σχολείο Μεταδεύτερης ευκαιρίας

01:00-02:00 Παναγιώτης Φουρκιώτης Σαμποτάζ

Πανόραμα με τον Κώστα Αδαμόπουλο

Η επιστροφή

Κάθε μεσημέρι, από τις 3 μέχρι τις 4, μια εκπομπή για την ελληνική μουσική, τις παλιές εφημερίδες, τα βιβλία, τις καταχρήσεις και τους ανάρμοστους τρόπους.

Εκ πρώτης όψεως, τα τραγούδια και τα κείμενα τα επιλέγει ο Κώστας Αδαμόπουλος. Τελευταία όμως κυκλοφορεί μια επίμονη φήμη ότι αυτά τον έχουν επιλέξει.

Δευτέρα 10/7 – Κυριακή 17/7

09:00-10:00 Το Μεταδεύτερο πάει Λιλιπούπολη
10:00-12:00 Σταμάτης Πάρχας Αλιείς μαργαριταριών
12:00-13:00 Γκέλη Μαντούβαλου Petrolina VI
13:00-14:00 Κωνσταντίνος Ζαχόπουλος Είμαστε όλοι αμαρτωλοί
14:00-15:00 Μανδραγόρας 23mg
15:00-16:00 Κώστας Αδαμόπουλος Πανόραμα
16:00-17:00 Γιάννης Αγγελάτος Αποχρώσεις του Μαύρου
17:00-18:00 Αντώνης Ξαγάς κ Ελεάνα Γαρίνη Mic label
18:00-19:00 Κωνσταντίνος Παλιατσάρας Opera break
19:00-20:00 Βασίλης Δίπλας Γυμνά καλώδια
20:00-21:00 Γιώργος Γεωργιάδης Περιπλανώμενος Δερβίσης
21:00-22:00 Κώστας Παπαστεργίου τρεις τοίχοι και ένα παράθυρο
22:00-23:00 Γιώργος Κόρρας Σινεράμα
23:00-00:00 Γιώργος Χρονάς Ξενοδοχείο Βαλκάνια
00:00-02:00 Γιάννης Λυμπέρης Around midnight Hit and run
02:00-3:00 Μάνος Μπούρας Σχολείο Μεταδεύτερης ευκαιρίας
03:00-04:00 Βαγγέλης Χαλικιάς Όλα ειναι δρόμος
04:00-05:00 Δημήτρης Λάμπος Brainessance

 

Τετάρτη 5/7 – Το πρόγραμμα της ημέρας

09:00-10:00 Το Μεταδεύτερο πάει Λιλιπούπολη Επιμέλεια, παρουσίαση Γιώργος Ι. Αλλαμανής

10:00-13:00 Μουσικές επιλογές από τον Κώστα Αδαμόπουλο

13:00-14:00 Δήμητρα Τερρανόβα Ρώτα τη νύχτα να σου πει

14:00-15:00 Μανδραγόρας 23 mg

15:00-16:00 Το Μεταδεύτερο πάει Λιλιπούπολη Επιμέλεια, παρουσίαση Γιώργος Ι. Αλλαμανής

16:00-17:00 Γιάννης Αγγελάτος  Με βερμούτ και πίπερμαν

17:00-19:00 Γιάννης Διαμαντόπουλος The art of music 

19:00-20:00 Νικόλ Κατσάνη Όλα παίζουν

20:00-21:00 Γιώργος Γεωργιάδης Περιπλανώμενος Δερβίσης (E)

21:00-22:00 Τόνια Σταυροπούλου Στις μουσικές χαρίσου

22:00-23:00 Κωνσταντίνος Παλιατσάρας Opera break

23:00-00:00 Γιάννης Σκλιάμης & Βαγγέλης Κανελλόπουλος Αμπαλούμπενς

00:00-01:00 Σπύρος Χαλικιάς Blast ‘em all

Παρασκευή 30/6 – Το πρόγραμμα της ημέρας

09:00-10:00 Το Μεταδεύτερο πάει Λιλιπούπολη – επιμέλεια, παρουσίαση Γ.Ι.Αλλαμανής

10:00-11:00 Ραδάμανθυς Αναστασάκης Εγώ, ο Ηνίοχος

11:00-12:00 Παναγιώτης Καλογερόπουλος Ολίγην ιστορία

12:00-13:00 Νίκος Αγαπάκης & Χρήστος Κορολής Η Φωνή του Γίγαντα και ο Φόβος του Νάνου

13:00-13:03 Άγγελος Σορτίκος Νέα για τον πολιτισμό

13:03-14:00 Ματούλα Γκουτζουρέλα Αμυγδαλοτσακίσματα

14:00-15:00 Μανδραγόρας 23mg

15:00-16:00 Το Μεταδεύτερο πάει Λιλιπούπολη – επιμέλεια, παρουσίαση Γ.Ι.Αλλαμανής

16:00-17:00 Γιάννης Αγγελάτος Αποχρώσεις του μαύρου

17:00-18:00 Μπάμπης Μιχαλόπουλος Η ώρα του παιδιού

18:00-19:00 Δημήτρης Παπαδημητρίου @Καπέλο

19:00-20:00 Ειρήνη Παλαιολόγου Πλατεία Φρυκτωρίας

20:00-21:00 Παναγιώτης Μαρινόπουλος Crossroads (E)

21:00-22:00 Μάκης Γκαρτζόπουλος Το άρωμα του τραγουδιού

22:00-23:00 Γιώργος Κόρρας Σινεράμα

23:00-00:00 Σταμάτης Πάρχας Αλιείς μαργαριταριών (Ε)

00:00-02:00 Ανδρέας Αναστασάκης Black List